ACC 349 Final Exam Guide (New 2017 with Excel sheet)
Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
ACC 349 Final Exam Guide (New 2017 with Excel sheet)
$25.00

ACC 349 Final Exam Guide (New 2017 with Excel sheet)

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

 

This Tutorial contains following Attachments

  • ACC 349 U Final Exam Guide (New 2017).docx
  • ACC 349 U Final Exam Guide (New 2017).xlsx

Excel Sheet can be used for any change in values, it automatically gives correct answers 1. The following costs were incurred in September: Direct materials $42,700 Direct labor $29,400 Manufacturing overhead $27,300 Selling expenses $23,600 Administrative expenses $33,700 Conversion costs during the month totaled: 2. A soft drink bottler incurred the following factory utility cost: $3,861 for 950 cases bottled and $3,922 for 1,200 cases bottled. Factory utility cost is a mixed cost containing both fixed and variable components. The variable factory utility cost per case bottled is closest to: 3 The following cost data pertain to the operations of Swestka Department Stores, Inc., for the month of July. Corporate headquarters building lease $87,600 Cosmetics Department sales commissions--Northridge Store $5,230 Corporate legal office salaries $60,500 Store manager's salary-Northridge Store $17,200 Heating-Northridge Store $20,200 Cosmetics Department cost of sales--Northridge Store $37,400 Central warehouse lease cost $11,100 Store security-Northridge Store $18,900 Cosmetics Department manager's salary--Northridge Store $4,150 The Northridge Store is just one of many stores owned and operated by the company. The Cosmetics Department is one of many departments at the Northridge Store. The central warehouse serves all of the company's stores. What is the total amount of the costs listed above that are direct costs of the Cosmetics Department? 4 Erkkila Inc. reports that at an activity level of 6,400 machine-hours in a month, its total variable inspection cost is $425,930 and its total fixed inspection cost is $179,493. What would be the average fixed inspection cost per unit at an activity level of 6,700 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. 5. Nikkel Corporation, a merchandising company, reported the following results for July: Sales $407,000 Cost of goods sold (all variable) $173,400 Total variable selling expense $20,400 Total fixed selling expense $22,200 Total variable administrative expense $14,800 Total fixed administrative expense $39,700 The contribution margin for July is: 6 Job 593 was recently completed. The following data have been recorded on its job cost sheet: Direct materials $2,412 Direct labor-hours 74 labor-hours Direct labor wage rate $ 21 per labor-hour Machine-hours 137 machine-hours The Corporation applies manufacturing overhead on the basis of machine-hours. The predetermined overhead rate is $22 per machine-hour. The total cost that would be recorded on the job cost sheet for Job 593 would be: 7 The Assembly Department started the month with 19,500 units in its beginning work in process inventory. An additional 285,000 units were transferred in from the prior department during the month to begin processing in the Assembly Department. There were 45,250 units in the ending work in process inventory of the Assembly Department. How many units were transferred to the next processing department during the month? 8 Lasseter Corporation has provided its contribution format income statement for August. The company produces and sells a single product. If the company sells 5,200 units, its total contribution margin should be closest to: 9 Olds Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations: Number of units produced 5,400 Variable costs per unit: Direct materials $88 Direct labor $79 Variable manufacturing overhead $7 Variable selling and administrative expense $13 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $210,600 Fixed selling and administrative expense $388,800 There were no beginning or ending inventories. The absorption costing unit product cost was: 10 Zurasky Corporation is considering two alternatives: A and B. Costs associated with the alternatives are listed below: Alternative A Alternative B Materials costs $22,000 $52,000 Processing costs $28,000 $28,000 Equipment rental $10,100 $28,200 Occupancy costs $10,500 $22,000 What is the differential cost of Alternative B over Alternative A, including all of the relevant costs? 11 Bossie Corporation uses an activity-based costing system with three activity cost pools. The company has provided the following data concerning its costs and its activity based costing system: Costs: Wages and salaries $284,000 Depreciation 268,000 Utilities 221,000 Total $773,000 Distribution of resource consumption: Activity Cost Pools Assembly Setting up Other Total Wages and salaries 45% 35% 20% 100% Depreciation 30% 10% 60% 100% Utilities 15% 65% 20% 100% How much cost, in total, would be allocated in the first-stage allocation to the Assembly activity cost pool? 12 The cash budget is usually prepared after the budgeted income statement. True False 13 Cadavieco Detailing's cost formula for its materials and supplies is $2,090 per month plus $15 per vehicle. For the month of November, the company planned for activity of 89 vehicles, but the actual level of activity was 49 vehicles. The actual materials and supplies for the month was $2,660. The materials and supplies in the planning budget for November would be closest to: Q-14 Aide Industries is a division of a major corporation. Data concerning the most recent year appears below: Sales $18,120,000 Net operating income $1,177,800 Average operating assets $4,450,000 The division's return on investment (ROI) is closest to: (Round your answer to 2 decimal places.) Q-15 Blue Corporation's standards call for 5,800 direct labor-hours to produce 1,450 units of product. During May 1,050 units were produced and the company worked 1,350 direct labor-hours. The standard hours allowed for May production would be: Q-16 The following standards for variable manufacturing overhead have been established for a company that makes only one product: Standard hours per unit of output 6.0 hours Standard variable overhead rate $12.40 per hour The following data pertain to operations for the last month: Actual hours 2,600 hours Actual total variable manufacturing overhead cost $32,870 Actual output 250 units What is the variable overhead efficiency variance for the month? What is the variable overhead efficiency variance for the month? 17 Wyly Inc. produces and sells a single product. The selling price of the product is $240.00 per unit and its variable cost is $88.80 per unit. The fixed expense is $374,598 per month. The break-even in monthly dollar sales is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) Use excel sheet for any change in values 18 Part O43 is used in one of Scheetz Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 16,400 units of the part that are needed every year. An outside supplier has offered to make the part and sell it to the company for $32.00 each. If this offer is accepted, the supervisor's salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided. The special equipment used to make the part was purchased many years ago and has no salvage value or other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier's offer were accepted, only $22,400 of these allocated general overhead costs would be avoided. Required: a. Prepare a report that shows the effect on the company's total net operating income of buying part O43 from the supplier rather than continuing to make it inside the company. (Input the amount as a positive value. Omit the "$" sign in your response.) Net operating income would decrease be by $ . Make 19 Activity rates from Quattrone Corporation's activity-based costing system are listed below. The company uses the activity rates to assign overhead costs to products: Activity Cost Pools Activity Rate Processing customer orders $94.07 per customer order Assembling products $2.87 per assembly hour Setting up batches $62.33 per batch Last year, Product F76D involved 3 customer orders, 464 assembly hours, and 21 batches. How much overhead cost would be assigned to Product F76D using the activity-based costing system? 20 The Gasson Company uses the weighted-average method in its process costing system. The company's ending work in process inventory consists of 12,000 units, The ending work in process inventory is 100% complete with respect to materials and 70% complete with respect to labor and overhead. If the costs per equivalent unit for the period $4.10 for the materials and $1.30 for labor and overhead, whatis the balance of the ending work in process inventory account would be: (Do not round Cost per equivalent unit)

Write a review

Order Id


Order Id will be kept Confidential
Your Name:


Your Review:
Rating:   A   B   C   D   F  

Enter the code in the box below:



Related Tutorials
$3.00

This Tutorial was purchased 4 times & rated No rating by student like you.

What is the difference between external and internal pricing? What factors must be considered when setting internal transfer pricing between divisions of a company? What are the different methods of setting internal transfer pricing? Which is the most effective? Why? ..
$3.00

This Tutorial was purchased 6 times & rated B+ by student like you.

What is a master budget? What are some of the underlying budgets that form the master budget? What is the budgeting process at your organization? Is it effective? Why or why not? ..
$7.00

This Tutorial was purchased 6 times & rated A by student like you.

Prepare written responses to the following problems from Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Ch. 8 – Problem P8-2A Ch. 11 – Problem P11-4A ..
$7.00

This Tutorial was purchased 5 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following assignments from Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Ch. 8 – Exercises E8-11 Ch. 9 – Brief Exercises BE9-6 and BE9-8 Ch. 11 – Questions 2 and 11 Ch. 11 – Exercise E11-6 ..
$3.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated B+ by student like you.

When should variances be investigated? Who should be responsible for correcting a negative variance? Why? What are some factors that can lead to variances? How can variances be corrected? ..
$3.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated No rating by student like you.

What are some of the advantages and disadvantages of standard costs? How do managers determine what the standard cost should be? Describe the effect of inaccurate standard costs on financial reporting. ..
$7.00

This Tutorial was purchased 23 times & rated A by student like you.

Prepare written responses to the following case study from Ch. 6 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Managerial Analysis BYP 6-2 ..
$7.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following problems from Ch. 7 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Problem P7-1A ..
$7.00

This Tutorial was purchased 10 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following assignments from Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Ch. 5 – Exercises E5-1 and E5-9 Ch. 6 – Exercises E6-7 and E6-10 ..
$3.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated No rating by student like you.

What are the differences between variable and absorption costing? Why is variable costing not allowed for GAAP reporting? Which method is more useful for internal decision-making? Why? As a manager, which would you prefer? Why? ..
$3.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated B+ by student like you.

For what is cost-volume-profit (CVP) analysis used? What are some of the key underlying assumptions that make CVP analysis useful for decision makers? Why might decision makers use CVP analysis? ..
$7.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following case study from Ch. 4 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Managerial Analysis BYP 4-2 ..
$7.00

This Tutorial was purchased 6 times & rated A by student like you.

Prepare written responses to the following problems from Ch. 4 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Problems P4-3A and P4-4A ..
$7.00

This Tutorial was purchased 6 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following assignments from Ch. 4 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Exercises E4-10 and E4-11 Questions 13 and 14 ..
$7.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated A+ by student like you.

Use the Internet or other credible resources to find an article relevant to activity-based costing (ABC), job costing, or process costing.   Write a 125-word summary of the article.   Summarize the major topics of the article, and explain what you learned as a result of ..
$3.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated B+ by student like you.

 What are value-added processes? How do you determine if a process adds value? How does identification of value-added processes help a company run more efficiently and effectively? ..
$3.00

This Tutorial was purchased 5 times & rated B+ by student like you.

What is activity-based costing? What are some of the key elements of activity-based costing? How does this method differ from a more traditional costing method? ..
$7.00

This Tutorial was purchased 28 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following case study from Ch. 2 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Managerial Analysis BYP 2-2 ..
$7.00

This Tutorial was purchased 4 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following problems from Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Ch. 2 – Problem P2-4A Ch. 3 – Problem P3-3A ..
$7.00

This Tutorial was purchased 10 times & rated A by student like you.

Prepare written responses to the following assignments from Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Ch. 2 – Exercises E-2-6 and E2-9 Ch. 3 – Exercises E3-5 and E3-9 Ch. 3 – Questions 2 and 3 ..
$3.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated No rating by student like you.

What are the differences between a direct cost and an indirect cost? Which is the more difficult cost to track? Why? How do indirect costs affect the cost of a product? Should indirect costs be included in product cost? Why or why not? ..
$3.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated B+ by student like you.

What are some of the key differences between financial and managerial accounting? How do these differences impact the type of information that must be gathered and reported? What are the different types of decisions that users of financial accounting information must make? What are the different ..
$7.00

This Tutorial was purchased 0 times & rated A+ by student like you.

Prepare written responses to the following assignments from Ch. 1 of Managerial Accounting: Tools for Business Decision Making:   Exercise E1-7 exercise #7 only Ethics Case BYP 1-7 case #7 only ..
$15.00

This Tutorial was purchased 11 times & rated A+ by student like you.

1) What does cost accounting measure, record, and report? 2) What is the best way to handle manufacturing overhead costs in order to get the most timely job cost information?      3) At the end of the year, manufacturing overhead has been overapplied. What occu..
$22.00

This Tutorial was purchased 13 times & rated A+ by student like you.

ACC 349 Week 1 Individual Assignment  BYP 1-7, E1-7 ACC 349 Week 1 Discussion Question 1 ACC 349 Week 1 Discussion Question 2 ACC 349 Week 2 Individual Assignment Assignments CH 2 & 3 ACC 349 Week 2 Team Assignment Problems  Ch. 2 & 3 ACC 349 Week 2 Team Assignment Cas..
$34.00

This Tutorial was purchased 32 times & rated A+ by student like you.

ACC 349 Entire Course and Final Guide ..
$9.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A by student like you.

Week 1 • Question 1 Segregation of duties o is a preventive control o is a detective control o separates responsibilities for authorizing transactions, recording transactions, and maintaining custody of the related assets • Question 2 The following cost and inventory data are taken from ..
$9.00

This Tutorial was purchased 5 times & rated No rating by student like you.

Week 2 • Question 1 The Hartford Symphony Guild is planning its annual dinnerdance. The dinnerdance committee has assembled the following expected costs for the event: Dinner (per person) $10 Favors and program (per person) $4 Band $700 Rental of ballroom ..
$10.00

This Tutorial was purchased 2 times & rated A+ by student like you.

This Tutorial contains Excel Sheet which can be used for any change in values, get your 100% score with our sheet Week 5 • Question 1 Huron Company produces a commercial cleaning compound known as Zoom. The direct materials and direct labor standards for one unit of Zoom are given below: ..
$12.00

This Tutorial was purchased 4 times & rated A+ by student like you.

This Tutorial contains Excel Sheet which can be used for any values Week 2 • Question 1 The Hartford Symphony Guild is planning its annual dinnerdance. The dinnerdance committee has assembled the following expected costs for the event: Dinner (per person) $10 Favors and p..
$12.00

This Tutorial was purchased 4 times & rated A+ by student like you.

This Tutorial contains Excel Sheet which can be used for any values Q-1 Lehner Corporation has provided the following data from its activity-based costing accounting system: Indirect factory wages $552,000 Factory equipment depreciation $332,000 Distribution of Resource Consumpti..
$12.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

This Tutorial contains Excel Sheet which can be used for any values Q-1 Puget Sound Divers is a company that provides diving services such as underwater ship repairs to clients in the Puget Sound area. The company’s planning budget for May appears below: During May, the company’s activity ..
$25.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

Excel Sheet can be used for any change in values, it automatically gives correct answers 1. The following costs were incurred in September: Direct materials $42,700 Direct labor $29,400 Manufacturing overhead $27,300 Selling expenses $23,600 Administrative expenses..
$9.00

This Tutorial was purchased 5 times & rated A+ by student like you.

This Tutorial contains 2 Papers About Your Signature Assignment Signature/Benchmark Assignments are designed to align with specific program student learning outcome(s) in your program. Program Student Learning Outcomes are broad statements that describe what students should know and be able to d..
$8.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

You have completed the analysis of ABC and determined whether it is a good option for Jeemp Farms. Create a 5- to 10-slide presentation with speaker notes for Jeemp Farms management that addresses the following: • Explain ABC costing and how it is different than traditional costing. • Explain th..
$8.00

This Tutorial was purchased 4 times & rated A+ by student like you.

Mr.Beridon received your requests for information and returned data which you have compiled in an Microsoft® Excel® spreadsheet (see document template). He also said, "We grow sod and trees at Jeemp Farms. We sell the sod mainly to home builders in the area, although we sell to some individuals who ..
$9.00

This Tutorial was purchased 3 times & rated A+ by student like you.

Read the following scenario below: Leighton Beridon owns "Jeemp Farms", located near Weimar, TX. The farm produces pecan trees and sod. He has so many orders from the Houston metropolitan area that he is able to sell all his inventory each year, but he is not netting as much as he has in past years..
Tags:
acc349 © 2017 All Rights Reserved.Powered by:Webzindagi